Úvod » Slovníček pojmů

Slovníček pojmů

Fráze a termíny související s webhostingem a doménami

Připravil jsem malý slovníček pojmů, se kterými se můžete setkat na tomto webu nebo v souvislosti s webhostingem a doménami. Informace jsem převzal ze stránek Českého hostingu, kde naleznete rozsáhlejší informace a další fráze, které s hostingem souvisí.

Přehled slov a frází


Databáze

Databáze je soubor dat. Systém pro řízení databází umožňuje ukládat data do databáze, dotazovat se na uložená data a dále se stará o to, aby se dala rychle a v požadovaném formátu vybírat, měnit a mazat.

Doména

Doména je Vaše unikátní adresa, pod kterou se budete prezentovat na internetu. Doménové jméno má více úrovní (resp. řádů). Jednotlivé úrovně se oddělují pomocí tečky. Doména 1. úrovně (top-level doména) pro Českou republiku je. Doména 2. úrovně je např. jmenodomeny.cz. A právě doména 2. úrovně, kterou můžete registrovat, reprezentuje Vaši adresu na internetu.

Doména 1. řádu (TLD ? Top Level Domain)

Doména prvního řádu je přípona, která se připojuje ke konci doménového jména. Například v doménovém jméně jmenodomeny.cz je doménou prvního řádu .cz.

Doména 3. řádu (Subdoména)

Subdoména je rozšířením doménového názvu o další úroveň. Je ve tvaru subdomena.jmeno-domeny.koncovka (např. html.domena-webhosting.cz je subdoména domény domena-webhosting.cz, kde html je název domény III. řádu) Subdomény je možné vytvářet u domén druhého řádu.

E-mail

E-mail je elektronická schránka ve tvaru např. vase-jmeno@jméno-domény.koncovka, která má jedinečný název. Z e-mailu na e-mail je možné posílat textové zprávy a přílohy. Pro příjem a odesílání elektronické pošty se zpravidla používá e-mailový klient nebo je přístup k e-mailům umožněn prostřednictvím služby webmail v prohlížeči internetových stránek.

Parkování domény

Parkování domény je zpravidla zdarma a souvisí s vedením DNS záznamů k doméně. Doménu máte zaregistrovanou, ale nevyužíváte ji pro webové stránky, e-maily atd.

PHP: Hypertext Preprocessor

Skriptovací jazyk pracující na straně serveru, obvykle používaný ke generování dynamického obsahu na www stránkách.

Převod domény

Zaregistrovanou doménu můžete jako vlastník převádět mezi jednotlivými akreditovanými registrátory nebo ji může převést na nového vlastníka. Domény se převádějí zpravidla při změně webhostingu nebo při nalezení výhodnějších podmínek správy domény (ceny jednotlivých registrátorů se mohou výrazně lišit).

Registrace domény

Získání jedinečného jména domény pro svoji potřebu. Doménu si pronajímáte na určené období, nejběžněji na 1 rok. Doménu můžete tzv. zaparkovat, pokud na ní nechcete provozovat www stránky.

Webhosting

Jedná se o umístění webových stránek a dalších služeb na server a jejich zpřístupnění všem uživatelům internetu. Služba umístění stránek na serveru v internetu za poplatek (pronájem prostředků serveru).

Další informace a rozsáhlejší slovníček naleznete na stránkách Českého hostingu.

Další stránky


Další slovníky pojmů

Virtuální managed server od 170 Kč/měsíc