Úvod » Webhosting

Webhosting

Co je webhosting a jak jej vybrat

Webhosting je prostor pro vaše www stránky. Je svázán s doménou, tedy adresou vašich stránek. Pokud již doménu vlastníte a potřebujete na ní umístit www stránky (osobní blog, fotogalerii, firemní prezentaci apod.), pak budete potřebovat webhosting, a protože nabídka webhostingu je v české republice pestrá, pokusím se vám poradit jak vybrat vhodný webhosting, a na co si dát při výběru pozor.

Jaké jsou nabídky webhostingů

Každý webhosting je trochu jiný, nabízí různé služby a proto také za každý zaplatíte jiné peníze. Zpravidla jedna společnost nabízí několik webhostingových programů, ze kterých si můžete vybrat podle svých požadavků. U nejlevnějších programů pravděpodobně dostanete malý prostor, nemusíte mít k dospozici skriptování (php) ani databáze. Na opravdu malé weby to může stačit, ale dnešní redakční systémy, jako je Wordpress, Textpattern a další, většinou vyžadují vše výše zmíněné.

Ceny webhostingů

Ceny za webhosting jsou většinou uváděny za jeden měsíc (zpravidla bez DPH) a je možné je platit čtvrtletně, pololetně nebo na rok dopředu (podmínky plateb má každý hosting vlastní). Můžete se také setkat s nabídkou, kde je cena uvedena rovnou za jeden rok. Často se jedná o kulatou částku, např. 1500 Kč, 1800 Kč atp.

Kromě placených služeb jsou na internetu i nabídky zdarma. Jejich přehled a popis jsem zpracoval na samostatné stránce webhosting zdarma.

Kvalitní a levný webhosting

Hosting, který má vše co potřebujete nebo byste mohli někdy potřebovat je např. Český hosting. Za 1500 Kč/rok (125 Kč/měsíc) dostanete prostor 50 GB (50 000 MB), podporu PHP (7 i starší řady), neomezeně databází (MySQL/PostgreSQL) a vynikající administrační rozhraní, ve kterém si můžete spravovat vše sami a 24 hodin denně. Zkuste se podívat přímo na jeho stránky www.cesky-hosting.cz.

Co byste měli od webhostingu vyžadovat

Poslední dobou nabídky webhostingů přetékají velikostí nabízeného prostoru a předhánějí se v parametrech, které jsou neomezené. Důležitější než tohle všechno, je kvalita služeb. Tu si buď musíte vyzkoušet nebo dát na rady těch, kteří je už vyzkoušeli. Připravil jsem malé shrnutí toho, co je u kvalitního webhostingu opravdu důležité.

Bezpečnost

Webhoster by měl věnovat bezpečnosti značný prostor. Spravuje data klientů a kromě nich by k nim neměl mít nikdo jiný přístup. Přesto, i když bude webhosting dělat vše pro to, aby byly weby v bezpečí, může si zcizení dat zavinit i sám zákazník. Například používáním špatného redakčního systému, nezašifrovaného FTP atd. Na svá data si musíte dávat pozor také sami.

Dostupnost

Každý by byl spokojený, kdyby byla dostupnost 100%. V praxi tak vysoká není. Dobrá dostupnost je okolo 99,9% což znamená, že web nefunguje cca 9 hodin/rok. Jakou dostupnost konkrétní webhosting má se dá orientačně zjistit např, na stránkách mereni.kyblsoft.cz.

Konektivita

Webhosting je lepší dobré ve stejné zemi, pro které jsou stránky určené. Můžete ho mít klidně i v zahraničí, ale počítejte s tím, že rychlost načítání stránek bude nižší než když si vyberete z nabídky webhostingů u nás. Dobrý webhosting je rychlý. Určitě nepůsobí dobře, když se stránky načítají pomalu.

Administrace

Vyberte si webhosting, který má administraci. Můžete si tak sami, a kdykoli, spravovat nastavení svých e-mailů, hesel, subdomén atp. Co všechno administrace nabízí se zpravidla dočtete na konkrétní stránce webhostingu. Určitě nechcete kvůli každé změně mluvit s administrátorem nebo zákaznickou podporou a čekat až to nastaví.

Podpora

Když si s něčím nevíte rady, podíváte se do nápovědy na webu nebo zavoláte (napíšete) zákaznické podpoře. Dobrá podpora by Vám měla umět poradit rychle a odborně. Jak ochotná je podpora a s čím dokáže poradit se dá zjistit ještě než si webhosting koupíte. Stačí se na ni obrátit s dotazem než službu objednáte. Pokud vás odpověď a rychlost uspokojí, můžete si u takového hostingu udělat plus.

Zázemí

Stránky se dají provozovat i na jednom pomalém počítači. Profesionální webhosting by měl mít kvalitní servery a nejlépe pro různé služby zvlášť (webserver pro stránky, databázový server pro databáze, mailserver pro e-maily, zálohovací diskové pole atd.). Je to dobré v případě výpadku jednoho serveru, protože ostatní služby fungují (např. když spadne webserver, nepojedou vám www stránky, ale e-maily budou chodit pořád). Tohle určitě nepoznáte, takže je dobré se na to zeptat buď přímo hostingu nebo v nějakých fórech a diskusích.

Jsou určitě další parametry, které jsou důležité. Já osobně považuji výše zmíněné za ty podstatné. Vyžadoval bych je od každného webhostingu, ke kterému bych dával své stránky.

Kam dál


O webhostingu jinde

Žebříčky webhostingů a domén

Diskuse o webhostingu a doménách


Hledáte zahraniční webhosting?

Zahraniční hostingy vypadají zajímavě, ale rychlost načítání stránek je pomalejší než u webhostingů v ČR. Kdy se poohlédnout po webhostingu za hranicemi a z jakých nabídek můžete vybírat se dozvíte na stránce zahraniční webhosting.

Virtuální managed server od 170 Kč/měsíc