Úvod » Domény

Domény

Co je internetová doména a kde ji koupit

Pokud chcete mít na internetu vlastní stránky, budete potřebovat doménu. Doména je jedinečné jméno, v podstatě adresa. Kryž doménové jméno napíšete do prohlížeče www stránek (např. Internet Explorer) zobrazí se vaše stránky.

Zpravidla se setkáte s doménou 2. nebo 3. rádu. Vyjímečně se můžete setkat s doménou 4. řádu. S ostatními úrovněmi se v praxi zřejmě nesetkáte.

Doména 2. řádu

Je ve tvaru jmenodomeny.cz. Ve většině případů se setkáte s tvarem www.jmenodomeny.cz, i když se po technické stránce se jedná o doménu 3. rádu. Takovou doménu si musíte koupit. Ceny se pohybují od 150 Kč do tisíců za rok. Doména .cz je v ČR nejrozšířenější a dá se koupit za nějakých 290 Kč. Další oblíbené (a obecně známé) jsou např. nadnárodní domény .com, .net, .org nebo doméná Evropské unie .eu. Jsou dokonce levnější než .cz (od 200 Kč, .eu od 150 Kč na rok).

Doména 3. řádu

Doména 3. rádu, někdy se mluví o subdoméně (je to totéž), má tvar subdomena.jmenodomeny.cz. Pokud máte zaregistrovanou doménu 2. řádu, můžete si k ní zřídit subdoménu/y, pokud to váš webhosting umožňuje.

Některé společnosti nabízejí zřízení domény 3. řádu dokonce zdarma, aniž byste museli mít registrovanou vlastní doménu. Takové služby nabízí např. webzdarma.cz a další (více o webhostingu zdarma). Pokud to s vlastními stránkami myslíte vážně, doporučuji si zaregistrovat vlastní doménu doménu 2. řádu a prezentaci umístit tam.

Webhosting i s doménou na jednom místě

Doménu i webhosting si zpravidla můžete objednat na jednom místě. Některé služby mají občas zajímavé akce, kdy vám dají doménu zdarma, pokud si k ní objednáte i webhosting. Na takovou akci můžete narazit i na webhostingu Český hosting. Webhosting i s doménou vás tak vyjde na 1500 Kč/rok (125 Kč/měsíc) bez DPH (za doménu byste jinak zaplatili ještě 290 Kč navíc).

I když zrovna nedostanete doménu zdarma v akci, je to stále jeden z nejlevnějších webhostingů vzhledem ke službám, které nabízí.

5 pravidel při registraci domény

  1. Doménové jméno by mělo označovat obor (vyhledavace.info) nebo být unikátní (Google.com).
  2. Čím kratší jméno, tím lépe. Dlouhá jména si nikdo nezapamatuje a může se při jejich psaní uklepnout.
  3. Než vymyslíte jméno pro své stránky nebo projekt, zjistěte si, že je doména volná.
  4. Vyhněte se zbytečným číslům a pomlčkám. Doménové jméno to komplikuje a lidé si to nezapamatují.
  5. Pokud je vaše vysněná doména volná, zaregistrujte ji okamžitě. Může se stát, a nebudete první ani poslední, že vám ji někdo vyfoukne než se rozhodnete.

Jak platit za doménu

Denně se zaregistruje obrovské množství nových domén a stejně tak se mnoho domén ruší a jsou opět volné. Nejste jediní, kdo si volnou doménu chce registrovat a proto záleží na tom jak rychle jste schopni za doménu zaplatit. Následující tabulka obsahuje přehled platebních metod:

Platební metoda Rychlost Poznámka
Platební kartou Okamžitě Příjemce ověří, že je vše v pořádku a platbu akceptuje.
PayPal Okamžitě Musíte mít platební kartu a založený PayPal účet. Číslo karty zná jen PayPal, webhoster jej nezjistí.
Úhrada z kreditu Okamžitě Na účet registrátora/webhostera složíte větší částku (kredit), ze kterého pak hradíte domény. Pro někoho kdo registruje jednu nebo jen pár domén, to vhodné není.
Složením na pokladně banky webhostingu Okamžitě
Složení na pokladně jiné banky Obvykle 2 dny Ze zkušenosti vím, že to dokáže banka zvládnout i do druhého dne.
Převodem z účtu na účet max. 2 dny Máte-li účet u stejné banky jako webhosting, buď okamžitě nebo rychleji než za 2 dny.
Poštou 2 a více dní Peníze složíte na poště, ta je pošle na účet příjemce s vlastním variabilním symbolem. Platba se dá spárovat až na základě zaslatného přehledu poštou.

Pokud by bylo vše automatizované, tak by záleželo pouze na rychlosti převedení plateb. Důležité ja také to, jak rychle přijatou platby zpracuje webhoster a zažádá o registraci nebo převod domény.

Víte-li o jiné možnosti platby za doménu, napište mi, určitě ji doplním.

Převody domén mezi webhostingy

Pokud máte vlastní doménu, můžete ji převést na jiný webhosting než ten, který zrovna používáte. Jak se převádí doména je dobře popsané v nápovědě Českého hostingu.

U převodu domén není platba vyžadována. Výjimkou jsou domény, které expirují nebo koncovky, které se při převodu k jinému registrátorovi automaticky prodlužují (nadnárodní doméný .com, .net, .org atp.) Pokud se platit nemusí, stačí převod potvrdit a zprovoznění domény je velice rychlé.

Převod domény stručně

  • Objednáte převod domény k novému webhostingu
  • Pošlete mu Auth-info kód domény
  • Jakmile webhosting přijme Auth-info kód provede transfer ke svému registrátorovi
  • Nakonec je nutné změnit nameservery (DNS záznamy) na nový webhosting
  • Do 24 hodin začne doména fungovat z nového místa

Možná to vypadá složitě, ale je to jednoduchá a rychlá věc. S převodem Vám navíc dokáže pomoci každý slušný webhosting.


O doménách jinde

Žebříčky registrátorů a domén .cz

Levné domény

Český hosting nabízí domény za dobré ceny. V jeho nabídce najdete přes 20 koncovek. Není problém se domluvit na registraci koncovky, která ve veřejné nabídce není, ostatně v referencíchtéměř 60 koncovek. Umějí registrovat více než 300 koncovek domén.
Nabídku a ceny naleznete na
www.cesky-hosting.cz/domeny/

Virtuální managed server od 170 Kč/měsíc